Niuli Hand Truck 150Kg Platform Trolley Office Trolley Cart 150Kg Ex-Display PSL11-150
Niuli Hand Truck 150Kg Platform Trolley Office Trolley Cart 150Kg      PSL11-150
Ex-Display
A Full 150Kg Load Platform with folding handle
Flat deck platform for easy loading
The platform is has a patterned  tread  for stable loads
Platform sizes :
700mm long x 480mm wide and load height from the floor is 150mm so you don't have to pick stuff up too high to set it on the platform.
The handle height is 840mm from floor level when locked into place.
The handle folds flat against the surface of the trolley when not in use making for easy storage.
The trolley has a nett weight of 6.3 kg for light weight but the platform is immensely strong
The steel handle is powder coated and the handle locks are are all zinc coated.
Wheel size is 100mm diameter and 38 mm wide with PU tyres for quiet rolling on hard surfaces