Classic Car LED Upgrade Bulb (15mm Bayonet Fitting) Single Filament Warm White 12V15SWW
Zero Stock - Ask for Eta Classic Car LED  Upgrade Bulb (15mm Bayonet Fitting) Single Filament   Warm White   12V15SWW
Write a review
Note: HTML is not translated!
    Bad           Good
Red Watch
Sold as a Single Unit.
If you require more please specify in your Order.
These multidirectional LED bulbs are a simple, quick and direct replacement for your older style standard GLB207 / LLB207  (15mm base diameter) bulbs and have the additional benefit of reducing your power consumption to a much lower level to save your older wiring.
These bulbs will not disappoint in terms of brightness.
(Thats the old style single filament bulb with a 15mm base.   Note the image of the old style bulbs for reference)
This is a single 12V 3000K 160 Lumen 8 5050 SMD LED WARM White Bulb.
They will work with vehicles fitted with 12v Negative Earth.
Positive earth also available,.
Suitable for many other classic cars or applications that have the standard BA15S fitting 5W (15mm base diameter).  Also available on our other listings as Warm White.
SIDE LIGHT, NUMBER PLATE LIGHT, BOOT LIGHT, INTERIOR LIGHT,
Sold as a Single Unit.
Please confirm the Qty you require
UK Designed and Assembled by Classic Car Enthusiasts who use their own products
LED
LEDS
  • Views: 2073
  • Product Code: 12V15SWW
  • Location: HW-156
  • Availability: Zero Stock - Ask for Eta
Tags: Classic Car LED Upgrade Bulb (15mm Bayonet Fitting) Single Filament Warm White 12V15SWW, 12V15SWW, Classic Car LED Lighting